wtorek, 4 maja 2010

F-16 C block 52+ 1:48 Kinetic

.
W Polsce dostępny jest od dzisiaj model Kinetic F-16C blok 52+. Malowainia Greckie, z ciekawą legendą. Jutro pierwsze sztuki dotrą do mnie, i przygotuję porównanie z polskim F-16D.
Model już można zamawiać w sklepie modelarskim Adalbertus kliknij F-16C block 52+.

Ostatni projekt F-16 opóźnił się, częściowo z powodu żałoby a częściowo z powodu dużej ilości pracy. Marcin z tego co wiem kontynuuje pracę nad wlotem powietrza. JA rozgryzłem wirnik turbiny i wkrótce zamieszczę do pobrania plik w Corelu rozrysowujący łopatki.

piątek, 16 kwietnia 2010

Nowy F-16 D block 52 advanced Hasegawy

W tym miesiącu Hasegawa wypuszcza pierwszy model polskiego F-16 w skali 1:48.


Z tego co widziałem w ich stoisku na Targach w Norymberdze, zestawie powinny znaleźć się plastikowe części typowe dla tej wersji. M. in. zbiorniki konforemne. Producent przewidział cztery malowania:

1) Polish A.F. Code: 4078, 4083
2) Hellenic A.F. 115CW 340 Mira Code: 601, 610, 617, 619
3) Singapore A.F.

źródło - Hasegawa website

środa, 24 marca 2010

Intake duct

Dzisiaj dwie fotki kanału wlotowego. Dokładny opis wkrótce.


wtorek, 23 marca 2010

Blaszka Eduarda - in box

Dzisiaj omówię zestaw 49461 1/48 F-16 D block 52+ for Kinetic kit.

W zestawie blaszka samoprzylepna z nadrukiem kolorów. Nadruk ma niestety chropawą, powierzchnię, co trochę wpływa na ostrość. Po zamontowaniu kabinie powinno to być jednak mało widoczne, natomiast nadruki napisów i wyświetlaczy będą robić wrażenie obfitości. Większość modelarzy nie namalowała by tak dokładnie tych wszystkich drobiazgów. Kolor wnętrza jest zbyt ciemny. W polskich F-16 powinien być jasnoszary Light Compass Grey FS 36375. Być może w innych państwach jest on ciemniejszy - tego nie wiem. Na szczęście łatwo będzie podmalować prawidłowy kolor po obrzeżach paneli w kolorze czarnym.

Blaszka tradycyjna zawiera liczne detale, takie jak dopalacz, panele flar, uchwyty, okablowania podwozia, detale hamulców aerodynamicznych, odgromniki płatów i stateczników. Jak zwykle wiele elementów okrągłych przedstawionych jest jako płaskie. Trzeba będzie je wymienić na druciki lub przeboleć. Ja planuje okablowania wnętrza wykonać z blaszki, uchwyty i odgromniki z drutu.

W zestawie znajduje się też folia przeźroczysta z wyświetlaczami HUD, która gdzieś zapodziałem.

Poniżej zdjęcia blaszki i instrukcja. Uwaga, zdjęcia w dużym powiększeniu, powyżej 1MB.

Instrukcja producenta



niedziela, 21 marca 2010

Dlaczego F-16 w skali 1:48 z firmy Kinetic?

.


Firma Kinetic wypuściła serię F-16 różnych wersji w skali 1:48. Polska wersja F-16D block 52+ tej firmy jest jedynym na rynku modelem pozwalającym wykonać z pudełka wersje naszego lotnictwa. Zawiera także bardzie kompletne linie podziału blach i detale zewnętrze oraz kabiny, silnika i luków podwozia - zwłaszcza w porównaniu do F-16 D Hellenic Air Force Hasegawy. Obok prawidłowych części płatowca zawiera także wszystkie używane przez polskich pilotów podwieszenia, 2-3 razy więcej niż potrzeba, w tym zasobnik Pantera (Sniper). Wyjątkiem jest tu bomba szybująca JSOW, której nie ma w zestawie. Kalkomanie są bardzo obfite, łącznie z oznaczeniami podwieszeń.
Słabą strona zestawu są stosunkowo grube linie podziału blach, miękki plastik i bardzo duże wypychacze i wyciągacze kryte we wnętrzu kadłuba i wlotu powietrza do silnika. Kalkomania jest wprawdzie kompletna, ale napisy są trochę za ciemnie, szachownice mają odrobinę złe proporcje obwódki (ale lepszy kolor niż w zestawie TwoBobs). Jakość druku kalkomanii odbiega od standardu Techmodu.

Model Kinetic, to jedyny na rynku model wersji polskiej, z dużą w porównaniu do konkurencji liczba części, ale jakości niższej niż "Tamigawa". Za rozsądną cenę daje nam w pudełku to wszystko, co do Tamiyi lub Hasegawy musielibyśmy dokupić.

Polecam recenzje na Cybermodel

Co w pudełku?


450 części plastikowych, w tym 33 z przeźroczystego plastiku, blaszka z dwoma kratkami wentylacyjnymi do zbiorników konforemnych oraz toczona rurka pitot na przód osłony radaru.

Kalkomania do dwóch malowań:


F-16D, 4071, Polish Air Force
F-16D, 4080, Polish Air Force




Podwieszenia:


2 x 370 galonowe zbiorniki do belek podwieszeń nr 4/6
1 x 300 galonowy zbiornik podkadłubowy
2 x zbiorniki konforemne
1 x AAQ-33 Sniper XR
4 x AIM-9M Sidewinder
4 x AIM-9X Sidewinder
4 x AIM-120B AMRAAM
4 x AIM-120C AMRAAM
2 x AGM-65 Maverick
4 x Mk.82 (slicks)
4 x GBU-12 Paveway II
2 x GBU-24 Paveway III
2 x GBU-31 JDAM
4 x GBU-38 JDAM
4 x CBU-87

piątek, 19 marca 2010

Witam na blogu F-16

Doczekaliśmy się! Polskie Lotnictwo eksploatuje najnowocześniejsze myśliwce taktyczne produkowane na świecie. Wykonanie modelu najnowszej wersji samolotu wymaga zawsze poprawek dostępnych modeli. Na rynku są już dostępne zestawy waloryzacyjne i kalkomanie. W zeszłym roku pojawił się model F-16D Bloc 52+ firmy Kinetic w skali 1:48.

Ten blog ma być zapisem budowy modelu Kinetica. Razem z kolegą, Marcinem Ciepierskim zaczęliśmy "mini group build" z tego zestawu + podstawowe blaszki Eduarda. Postaram się pokazać krok po kroku etapy budowy modelu. Mam nadzieje że pomoże to innym modelarzom skleić F-16 łatwiej i lepiej.

Równolegle planuję zamieszczać informacje dotyczące dokumentacji polskiej wersji "szesnastki".